Maryla Kuna

adwokat

Specjalizuję się w sprawach działowych – dział spadku, podział majątku po rozwodzie, zniesienie współwłasności. To niejednokrotnie trudne sprawy, ale wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw pozwala znaleźć praktyczne i satysfakcjonujące rozwiązania. Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Lublinie. Moimi klientami są zwykli ludzie, którzy „muszą zrobić porządek” w sprawach majątkowych.
[Więcej >>>]

Pomoc prawna +48 501 198 001

Zachowek- czyli co zrobić by NIC nie zapłacić spadkobiercom

Maryla Kuna - adwokat09 listopada 2020Komentarze (0)

 

W 2017 r. popełniłam wpis pt. „ Zachowek – czyli co zrobić by mniej zapłacić spadkobiercom.”

W poście tym generalnie wskazuję na różnego rodzaju odliczenia , które obniżając wartość masy spadkowej wpływają na wysokość należnego zachowku. W tych odliczeniach bardzo ważną pozycją jest odliczanie darowizn jakie uprawniony do zachowku otrzymał wcześniej od spadkodawcy. Może się bowiem okazać , że taka darowizna wyczerpuje cały należny zachowek. A wtedy powództwo o zachowek jest niezasadne i podlega oddaleniu, co oczywiście łączy się z kosztami dla strony przegrywającej. Dlatego zawsze warto się dobrze zastanowić przed wniesieniem sprawy czy nasze  roszczenie jest uzasadnione.

Jako ostatni punkt wymieniłam sytuację w której sąd może oddalić powództwo o zachowek jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

 

Tym ,co to oznacza zajmę się między innymi w dzisiejszym poście.

 

Co mnie skłoniło do napisania tego posta?

 

Otóż, zgłosił się do mnie dawny Klient, który dowiedział się po dwudziestu kilku latach, że ma nieślubne dziecko, które domaga się od niego znacznych pieniędzy. Dziecko czuje się skrzywdzone , gdyż nie miało ojca , żyło na znacznie niższym poziomie niż jego dzieci pochodzące z małżeństwa , a wobec tego żąda rekompensaty finansowej za te wszystkie lata. Wprawdzie roszczenie młodego człowieka nie ma podstaw prawnych, to jednak wzbudziło obawy mojego Klienta dotyczące przyszłego dziedziczenia.

 

Czy  nieślubne dziecko dziedziczy?

 

Zdecydowanie tak ! Musi jednak wcześniej ustalić ojcostwo domniemanego ojca. I co ważne -nie jest przy tym związane żadnym terminem.

 

Co zrobić żeby spadkobierca ustawowy nie odziedziczył spadku i nie miał prawa do zachowku ?

 

Odpowiadając na to pytanie mam pewne „rozterki duchowe” , bo podpowiadając potencjalnemu spadkodawcy działam na niekorzyść potencjalnego spadkobiercy. No cóż, takie było jednak pytanie mojego Klienta.

 

W pierwszym rzędzie ratunkiem jest umowa dożywocia zawarta zarówno z spadkobiercą ustawowym jak i inną osobą.

 

Ponieważ umowa dożywocia w przeciwieństwie do umowy darowizny jest umową wzajemną i odpłatną  gdyż polega na przeniesieniu własności nieruchomości na nabywcę w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy ( na tym polega odpłatność) , to nie dolicza się jej do spadku. Czyli nie można mieć żadnego roszczenia w stosunku do nabywcy , nawet gdyby był rodzonym bratem , a Ty miałbyś podejrzenia , że taka umowa była wyrazem wyeliminowania Cię z kręgu zarówno spadkobierców jak i osób uprawnionych do zachowku.

Pamiętaj jednak, że umowa dożywocia musi być naprawdę wykonywana , w przeciwnym razie może być uznana za umowę nieważną, bo pozorną. Sąd w takiej sprawie może uznać , że tak naprawdę chodziło o darowiznę. A jak zapewne wiesz  darowiznę dolicza się do masy spadkowej i od darowizny liczony jest zachowek. 

 

Kolejny ”myk” to wydziedziczenie.

 

Nie zawsze jednak zadziała, bo nie każdy wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego czyli np. pomimo wielokrotnych napomnień przez spadkodawcę znęca się nad swoją rodziną, handluje narkotykami lub prowadzi naganny tryb życia. A żeby zadziałało czyli żeby były podstawy do wydziedziczenia, to właśnie w taki naganny sposób trzeba się zachowywać.

Kolejną przyczyną wydziedziczenia jest dopuszczenie się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci ( czyli np. próby zabójstwa, pobicia lub publicznego znieważenia ).

Najczęstszą przyczyną prowadzącą do wydziedziczenia jest uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Należy przez to rozumieć zerwanie kontaktów z rodzicem , nieodwiedzanie go pomimo tego, że rodzic o to prosi , nie- interesowanie się nim , niepomaganie w chorobie, niewspieranie w sprawach życia codziennego , choć rodzic tego oczekuje i artykułuje to. Jednym słowem rażące i ewidentne niewywiązywanie się przez spadkobiercę z podstawowych obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy.

 

 Mój Klient chciałby się jednak „dogadać”

 

Jak zauważyłaś mój Klient ma szczególną sytuację, gdyż jego  nieślubne dziecko ujawniło się teraz. Ma on swoje powody dla których nie chciałby aby ta okoliczność ujrzała światło dzienne , więc co wtedy ?

Wtedy o ile to możliwe należy się dogadać , co miałoby polegać na tym, że zaproponuje on swojemu dziecku stosowną kwotę pieniędzy na którą dziecko wyrazi zgodę.

 

Następnym krokiem będzie zrzeczenie się dziedziczenia.

 

Jest to umowa zawierana w formie aktu notarialnego z przyszłym spadkobiercą , który oświadcza, że nie będzie dziedziczył np. po swoim ojcu. Trzeba pamiętać , że zrzeczenie obejmuje również zstępnych zrzekającego się  ( czyli m.inn. dzieci) , chyba że umówiono się inaczej.

Zrzeczenie się dziedziczenia zamyka drogę do ubiegania się o zachowek.

 

Jak widzisz nie ma tego zbyt wiele, bo tylko umowa dożywocia, wydziedziczenie lub dogadanie się i zrzeczenie się dziedziczenia , ale każdy z tych sposobów jest skuteczny i ku zdumieniu spadkobiercy pozbawia go zachowku.

 

A Ty , co myślisz o pozbawianiu zachowku najbliższych ? Może masz jakieś własne doświadczenia ?  Napisz.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 198 001
e-mail: maryla-kuna@wp.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Maryla Kuna Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Maryla Kuna z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem maryla-kuna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: